Webinaari 27.10.2023 - TMD:n hoito perusterveydenhuollossa ja yhteistyö fysioterapeutin kanssa, EHL Iiro Linko & urheilufysioter. (sert) Mikko Virtala

Webinaari 27.10.2023 - TMD:n hoito perusterveydenhuollossa ja yhteistyö fysioterapeutin kanssa, EHL Iiro Linko & urheilufysioter. (sert) Mikko Virtala

Koulutuksessa käydään läpi TMD:n hoitoa perusterveydenhuollossa ja yhteistyötä fysioterapeutin tai hierojan kanssa. Asiantuntijat pitävät omat luentonsa, jonka jälkeen pidetään lyhyt paneelikeskustelu. 

 

Iiro Lingon luento 

  • Potilaan informointi ja omahoidon ohjeistus
  • Alaleuan liikeharjoitukset eri TMD -vaivoihin
  • Purentakiskohoito
  • Lääkehoito
  • Purennan tasapainotus?
  • Hoidon seuranta
  • Yhteistyö eri alojen asiantuntijoiden kanssa EHL näkökulmasta

Iiro on protetiikan ja purentafysiologian erikoishammaslääkäri.

 

Mikko Virtalan luento 

  • Purentalihasten tutkiminen, käsittely ja hoito
  • Leukanivelen fysioterapeuttinen tutkiminen ja hoito
  • Purentalihasten harjoitteet ja harjoittaminen

Mikko on Suomen Urheiluhierontakeskus Oy:n palveluista vastaava johtaja ja urheilufysioterapeutti (sert.).

 

Kannattaa myös tutustua

 

Voit halutessa esittää kysymyksiä luennoitsijoille etukäteen tällä sivulla kommentoimalla.

 

Kouluttajat: EHL Iiro Linko & urheilufysioter. (sert.) Mikko Virtala

Aika: Perjantai 27.10.2023 klo 14.00 - ~16.00

 

Ilmoittaudu

Tarvittaessa voit ladata työnantajaa varten täydennyskoulutushakemuksen tästä.

llmoittautuminen ei ole sitova. Saat linkin viimeistään muutamaa tuntia ennen webinaaria. Webinaarista tulee myös tentti tälle sivulle ennen koulutuksen alkamista. Hyväksytystä suorituksesta saat todistuksen, jolla voit hakea täydennyskoulutuspisteitä ja muutenkin osoittaa katsoneesi luennon.