User login
Koulutuspäivä 31.10.2025 - Juurihoidetun hampaan restaurointi hands-on - kavumista kuspin kärkeen, EHL Henri Kaprio

Koulutuspäivä 31.10.2025 - Juurihoidetun hampaan restaurointi hands-on - kavumista kuspin kärkeen, EHL Henri Kaprio
Koulutuksen sisältö
Tällä käytännön kurssilla pääset harjoittelemaan juurihoidetun hampaan restaurointia yhdistelmämuovilla. Kurssi tarjoaa selkeät työvaiheet ja käytännön ohjeet kliinisesti kestävien ja toiminnallisesti järkevien täytteiden tekemiseen, unohtamatta estetiikkaa.
- Molaarin restaurointi: Menetetyn dentiinin korvaaminen sekä okklusaalipinnan ja kuspien muotoilu siten, että lopputulos on toimiva.
- Inkisiivin restaurointi: Harjoitellaan yksilöllisen kuitunastan tekoa ja etuhampaan estetiikan sekä funktion palauttamista.
Kouluttaja
EHL Henri Kaprio
Koluttajana kurssilla toimii protetiikan ja purentafysiologian EHL Henri Kaprio. Erikoishammaslääkäriksi Henri valmistui Oulusta 2019. Henri toimii Vaasassa yksityishammaslääkärinä kolmella eri vastaanotolla. Henri valittiin QAdentalissa vuoden 2024 parhaaksi luennoitsijaksi koulutuksellaan Purennan kuntoutus yhdistelmämuovilla.
Koulutuspäivä
- Kohderyhmä: Hammaslääkärit
- Ajankohta: Perjantai 31.10.2025
- Paikka: Clarion Hotel Helsinki
- Paikkamäärä: 20
- Tarjoilut: aamiainen, lounas, iltapäiväkahvit
- Hinta: 290 € (sis. alv)
- Omat luppit mukaan
Alustava aikataulu
- 08.30 - 09.00: Aamiainen
- 09.00 - 11.30: Juurihoidetun molaarin restaurointi
- 11.30 - 12.30: Lounas
- 12.30 - 16.30: Juurihoidetun inkisiivin restaurointi (kahvitauko sopivalla hetkellä)
Päivän päätös klo 17.00 mennessä.
Ilmoittautuminen - TÄYNNÄ!
Ilmoittautuminen aukeaa porrastetusti:
- Henkilökohtaisen vuosilisenssin tai organisaation tarjoaman lisenssin omaaville jäsenille 20.2.2025 klo 9.00 asti
- 20.2.2025 klo 9.00 jälkeen muille jäsenille
Tarvittaessa voit ladata työnantajaa varten täydennyskoulutushakemuksen tästä.
Ilmoittautujan on oltava rekisteröity QAdentalin jäsen
Comments